Fief England to gra o ambicjach dynastycznych, w której gracze kierują szlacheckimi rodami średniowiecznej Anglii. Każda rodzina złożona z Lordów i Dam dąży do zdobycia tytułów królewskich i kościelnych poprzez intrygi, dyplomację, sojusze małżeńskie, zdrady i wojny. Zdobyte tytuły zapewniają bogactwo i władzę, a także wpływ na wybór króla lub królowej Anglii!
-----------------------------------------------------------------------
Dla wszystkich zaznajomionych z zasadami gry Fief France 1429 prezentujemy zestawienie najważniejszych różnic między obiema grami:
Gra Fief England została zaprojektowana tak, aby można było ją rozegrać w czasie o połowę krótszym niż Fief France 1429. Jest przeznaczona dla 2 do 4 graczy zamiast 3 do 6, w wieku powyżej 15 lat, średni czas gry to około 90 minut.
Plansza przedstawia 6 lenn, każde z nich ma swój port i dostęp do morza. Porty umożliwiają morskie podróże, ale są też obszarami, które są narażone na normańskie inwazje. Są one aktywowanie kartami plag. W każdym z 6 lenn znajduje się miasto katedralne.
Każdy gracz ma tylko 3 członków rodziny, a nie 4. W związku z tym trzeba dobrze się zastanowić jaką drogę obierzemy dla każdego z nich. Jeśli będzie to kariera kościelna, wówczas nie będzie można zawierać małżeństw, a co za tym idzie sojuszy. Dobrą stroną takiego rozwiązania jest możliwość pozyskania relikwii, które zapewniają nie tylko unikalne moce, ale także niezwykle cenne punkty zwycięstwa.
Każdy członek rodziny otrzymuje losowego sługę. Każdy z nich ma unikalną zdolność, która wpływa na Seniora lub obszar, na którym Senior się znajduje. W związku z tym każda rozgrywka będzie niepowtarzalna.
Obszary kontrolowane przez kościół powiązane są z lennami, biskup powiązany jest z jednym lennem, a arcybiskup z dwoma. W związku z tym można opodatkować lenno innego gracza, nie kontrolując żadnego z miast tam się znajdujących. Odzwierciedla to historyczne sprzeczności interesów państwa i kościoła.
Kobieta Senior może zostać przeoryszą, a co za tym idzie, czerpać wszystkie korzyści z tego tytułu kościelnego.
W drodze elekcji kobieta Senior może zostać wybrana suwerenną królową z takimi samymi możliwościami, jakie ma król.
Każda bitwa podzielona jest na dwie fazy: fazę pocisków (łucznicy, bombardy, katapulty) oraz walkę wręcz.
Ważnym aspektem jest Parlament, który może przegłosować nowe podatki. Wpływ na to głosowanie mają mieszczanie. Mogą oni również pomóc Seniorom podczas walk.
Istotny wpływ na rozgrywkę mają najazdy Wikingów, które zmuszają graczy do współpracy.
Zachęcamy do wsparcia gry: https://gamefound.com/en/projects/academy-games/fief-england#/section/project-story.